Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
ÖRHÄNGEN OCH EN SMYCKESDEL, 18K guld, pärlor, lila stenar, vikt 4,2 g, stift, etui.
ARMBAND/ÖRHÄNGEN, gulmetall (armband) och silver (örhängen), med granater, längd 18 cm, skruvmekanism, etui.
RING, 18K rodierat guld, blå safir, sliten, åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, skador, nagg, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,07 ct, 2 smaragder, en skadad, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K, vitg. briljant ca 0.80 ctI (TCR)P1, nagg i rondisten stl. 17.25 mm Göteborg
RING, guld 23K/platina vikt 5.4 g, 3 brilj. ca 0.50 ctv ca W/VS-P (nagg) stl. 16 3/4 mm
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 9 briljanter ca 0,20ctv, ca TW-W/VS, längd 19,8 cm, vikt 24,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, stel pansar, 6 briljanter 0,10ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 14,9 g, Sverige.
RING, 18K guld, 9 carréslipade smaragder, 9 briljanter ca 0,31ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
RING, 14K guld, 5 blå safirer, nagg, skador, briljant ca 0,07 ct, stl 18 mm, vikt 5,3 g.