Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljanter ca 0,40 ctv, 2 grå odlade pärlor, stift, vikt 5,7 g, längd 3,4 cm.
SKÅL, silver, höjd 6 cm, vikt 247,4 g, Olof Löfvander, Luleå 1798, små bucklor och skador.
ARMRING, 9K guld, åttkantslipade diamanter, rubiner, halvstelt, öppningsbart, säkerhetskedja, vikt 52 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,44 ctv TW/VVS enligt gravyr, stl 16,75, vikt 6,4 g, Stockholm 2001.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,66 ct, 21 briljanter ca 0,25 ct ca TW/VS, vikt 6,7 g, längd 42 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter 0,18ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, Stjärnringen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,77 ct ca F(TW)/VS1, stl 16,25 mm, vikt 2 g, svensk importstämpel.
PÄRLCOLLIER OCH ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, doserat, 3,2-7,5 mm, silver, pyrit, stift, säkerhetskedja.
RING, *18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, vikt 4,4 g, stl 19,75 mm, tunn skena.