Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009
Klubbad för
MATSILVER, silver, 36 delar, modell EMPIRE, 12 skedar, 12 gafflar, 12 knivar rostfritt stål/ben .
SOCKERSKRIN, silver, ovalt, delvis godronnerad dekor, på 4 tassfötter, på locket liggande vakthund, fällbar hänkel, längd ca 16 cm, höjd ca 11 cm, vikt 584 g, ej nyckel, stämplar Johan Daniel Blomsterwall, Göteborg 1826, två mindre bucklor på framsidan, något instabilt.
RING, 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08ctv, 1 odlad pärla, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,12 ct, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 3,1 g.