Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009
ARMBAND, 18K guld, 47 briljanter ca 9,21 ctv, ca W-Cr(H-J)/VVS, längd 18 cm, vikt 14,1 g.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, vit och rosa korall, doserad collier 52,5 cm lång, örhängen med skruvmekanism i silver.
SMARAGDRING, 18K vikt 19.5 g smaragd 7.88 ct 16 briljanter 3,92 ct ca W(H) VS1 stl. 18.0 mm
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval blå safir, ca 0,70 ct, 12 briljanter ca 0,36ctv ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, safir ca 0,80 ct, briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 5,6 g, stl 17,25 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantsli- pad diamant 1,07 ct enligt gravyr, ca River/ VVS1, låg krona, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, Sverige 1976.
COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, doserad, vikt 127 g, längd 44,5 cm, en säkerhetsåtta saknas.
GRANATSET, gul metall, 5 delar, varav 3 broscher, 1 armband och 1 par örhängen med skruvmekanism.
8 FÖREMÅL, i bl.a. silver, varav 2 broscher (fågel med emalj), 1 hänge, 1 par skjortknappar, brevkniv, cigarettetui, ring (18K + silver) + bärnstenscollier.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,32ctv, ca TW/SI. stift, vikt 0,8 g, skada på rondisten.
3 SMYCKEN i silver, varav 1 brosch med månsten av Arvo Saarela i Enköping 1953, armband 18,5 cm, medaljong .
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW- W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW- W/VS-SI, 2 med nagg, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
PUNSCHBÄGARE, 6 st i silver, (4 inv förgyllning, 2 utan förgyllning), BEFA, Göteborg, 60-tal, vikt 196,9 g.
RING, platina, smaragd ca 0,33 ct, något lös i fattningen, 48 briljanter 0,45 ctv, W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.