Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2009
Silver Etui
SMINKETUI, silver, spänne i 18K guld med safirer och diamanter, en sten saknas, vikt 647 g, 13,6 x 10,6 x 2 cm.
Silver Etui
ETUI, silver, fåglar på en körsbärsgren, rubiner, vikt 97 g, 8,2 x 5,1 x 1 cm, bucklor, Van Cleef and Arpels.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,12 ct, ca TW/VS, vikt 3 g, längd 37,5 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 diamanter 0,52 ct enligt gravyr, ca TW/VS-SI, 1 diamant skadad, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, gravyr.
DIAMANTER, 2,03 ct totalt (ca 0,02 ct/st), åttkantslipade, ca 100 st, ca TW/VVS-VS.
DIAMANTER, åttkantslipade, ca 200 st (ca 0,01 ct/st), ca TW/VVS-VS, 2,05 ct totalt.
RING, platina, 3 diamanter ca 2 ctv ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 3,8 g, en sten nagg, en klo trasig.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40ctv ca TW/VS, 1 odlad pärla, stl 16,25 vikt 3,3 g.