Avslutad | Moderna – Lördag 22 augusti 2009
COLLIER, silver och förgyllt silver, pyrit och äkta färgsten, längd 50 cm, Bjorg, Norge.
COLLIER, topaser, lås i guld med 3 briljanter, längd 40 cm. Topaserna med sprickor och skador.
KEDJA/HÄNGE, EFVA ATTLING, "Loving eyes", 18K vitguld, navettslipad diamant 0,30 ct TW/VS, 2 navettslipade diamanter 0,18 ctv TW/SI, vikt 5 g, längd 40 cm, orginaletui.
RING, EFVA ATTLING, "Loving eyes", 18K vitguld, navettslipad 0,30 ct TW/VS, 2 navettsliapde diamanter 0,19 ctv TW/SI, vikt 7,3 g, stl 17 mm.
BROSCH, LAPPONIA, 18K guld, bergkristall, vikt 11,7 g, 3 x 3,1 cm, Björn Weckström 1970.
RING, LYNGGAARD, " Anemone", 18K vitguld, matterat, 9 briljanter 0,25 ctv, vikt 7,7 g, stl 18,75 mm.