Avslutad | Klockor – Lördag 8 augusti 2009
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Jubilé, "Brevets J.L. Reutter", Cal 526-5, Serie nr. 5861, Limited Series, No 0016/, bordsur, 170 x 238 (inklusive fötter) x 155 mm, förgylld mässing, skadad urtavla, drivs av temperaturskillnad, defekt, bruksanvisning, cert (ej ifyllt), ca 1978, box.
Klockor Citizen
CITIZEN, Professional Divers (300m), nr. B873-S026547, nr. 720731, Eco-Drive, herrur, stål, quartz, mineralglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne, ca 2007.
LONGINES, Master Collection, Cal 651.3 (2894-2), Ref nr. L2.629.4, Serie nr. 32865240, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600110542, cert, mars 2006, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Artilier, Cal 7591, Ref nr. 733.7591.40.54, Boett nr. 26-47319, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8.21.73/7591, ca augusti 2007, box, ytterkartong.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 124933, savonett, kronograf, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1910.
DAMUR, 18K guld, Boett nr. 245134, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, monogram, integrerad länk, totalvikt 19,6 gram, ca 1917.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69168, Serie nr. W884648, Cal 2135, Verk nr. 3135753, Boett nr. 69000 A, damur, 25,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 7204-W4, cert, december 1997, box.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal , Serie nr. 13558, bordsur, 210 x 235 x 160 mm, gulmetall, drivs av temperaturskillnad, skadad urtavla, skadat fodral, ca 1955, box.
CARTIER, Panthère, Boett nr. 183949/9054783, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk (1-radig), viklås, cert, oktober 1989, box.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 120, Serie nr. 4828774, Boett nr. 9470894, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 17567073, Ref nr. KO 2937, Boett nr. 2937-3, herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1959, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178240, Serie nr. M139714, Cal 2235, Verk nr. A 2477480, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp med Esylink), Ref nr. 72160-E011, cert, maj 2009, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Oceane (500M/1650FT), Chronometre, Ref nr. A77380, Serie nr. 1212117, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W4408/813A, cert, maj 2009, box, ytterkartong.
LONGINES, damur, 19 mm, Cal 14.16, Serie nr. 11571340, Ref nr. 40707, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad länk (skadad), längd 156-161 mm, totalvikt 20,0 gram, ca 1960.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Marina, PAM 48, OP 6560, Serie nr. BB 1045664, F1916/6500, Cal ETA AO5511, Verk nr. 368041, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, ca 2003.
CARTIER, Pasha, Grid, Cal 01211 (Piguet), Ref nr. 2379, Boett nr. 880208UF, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, juni 2003, box, ytterkartong.
SUUNTO, G9, Golf Manager, herrur, 52 mm, plast/stål, quartz, mineralglas, digital, minne, barometer, höjdmätare, termometer, 3D-kompass, GPS, integrerad länk (plast/stål), originalspänne, bruksanvisning, dockningsstation, laddare, CD-ROM-skiva, ca 2004, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra, Cal 977, Ref nr. Q7008620, Serie nr. 2569135, Boett nr. 230.8.77, herrur, 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, AM/PM indikator, två tidszoner, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, jan 2009, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, "Bubleback", Chronometer, Ref nr. 3372, Verk nr. 902493, Boett nr. 301849, herrur, 32 mm, bicolour, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1945.