161 - 180 av 517
1...8910...26 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009

Klubbad för

DIAMANT, gammaslipad, 2,38 ct, ca TCa(L)/VS2, små nagg på rondisten.

47 500 kr

Utrop: 46 000 kr

Accessoarer Pennor

RESEVOARPENNA, Pasha de Cartier, doublé Ref 007231, smal 18K spets, syntetisk safir, längd 14,2 cm, bredd 1,2 (1,5) cm, box

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, 5 briljanter 0,76 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, camé, fina sprickor, vikt 16,7 g, 4,5 x 3,5 cm, Stockholm 1922.

Utrop: 2 000 kr

3 ÅRSTALLRIKAR i silver, motiv av Michael Bellman, Birger Sjöberg och Evert Taube, numrerade, design Bengt Gilbert, GEWE 1975-77, vikt 800 g.

Utrop: 3 600 kr

Silver Fat

3 ÅRSTALLRIKAR, i silver, Bellman, Sjöberg samt Taube, diameter ca 19,8 cm, total vikt ca 265,9 g.

Utrop: 3 200 kr

12 KAFFESKEDAR, förgyllt silver, Gustaf Möllenborg 1850, etui, skadat, gravyr.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, A.G. Dufva, electroplated, originaletui.

Utrop: 225 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, oinfattad, 0,88 ct.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGDER, 5,51 ct totalt, carre´slipade, 1½ - 2 mm i storlek, 120 st.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 1,73 ct, ovalslipad

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld med briljant ca 0,10ct, 2 blå behandlade briljanter samt 2 vita briljanter ca 0,10 ctv, gravyr, vikt 5 g, stl 15 3/4 mm.

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,20 ct, TW(G)/VVS, vikt 3,9 g, stl 17,5 mm, ATILLANDER, Helsingfors, certifikat och orginaletui.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,42 ct, ca W/VS, 32 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,4 g, engelska stämplar.

Utrop: 7 200 kr

HÄNGE, 18K guld, delvis rodierat, cabochonslipad safir, 15 briljanter ca 1,00 ct ca TW/VS, vikt 9,9 g.

Utrop: 14 500 kr

RING, 18K guld, briljant 1,32 ct ca I(TCR)/SI2, 2 trapetsslipade diamanter stl 16,75 mm, mycket svag fattning.

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K guld, briljant ca 1,05 ct, ca TCa(K)/VVS, 54 briljanter ca 2,50 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 50 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 4 800 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 81 cm, vikt 24,9 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, flodpärla, STRÖMDAHL 1932, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr