Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009
RING, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, en med spricka som når ytan, briljanter, stl 17,75 mm vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, något barocka, en del skadade, längd 98 cm, lås, silver.
MATSILVER, 16 delar, silver/rostfritt, modell Chippendale, 3 bordsgafflar, 2 bordsknivar, 3 bordsskedar, 3 smörgåsgafflar, 2 smörgåsknivar, 3 efterrättsskedar, besticklinda.
Accessoarer Pennor
2 PENNOR, S.T. Dupont, reservoar, kulspets, metall, förgyllt silver, 18K guld, ref.nr A7JP97, ref.nr K6AT61, etui, extra patroner m.m. under pennorna.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0 - 7,7 mm, längd 42,5 cm, lås i 14K guld (bucklor).
PÄRLCOLLIER, doserad, ca 3,0 - 5,5 mm odlade, samt några orientaliska pärlor, L= 41 cm, silverlås m imitationspärla. (skadad), extra pärlor.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 briljanter, 4 åttkantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/SI, en skadad, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.