361 - 380 av 517
1...181920...26 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL, 14K guld, rosenslipade diamanter, monogram MR, vikt 5 g, orginaletui.

1 400 kr

Utrop: 1 000 kr

HÄNGE/KORS, förgyllt silver, granater, pärlemor, en sten saknas, 10,3 x 6,3 cm.

1 900 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, 18K guld, lila glasstenar, några skadade, vikt 13 g, längd 37,5 cm.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, mässingsvapen 3,6 x 3 cm, guldvikt ca 3,5 g, stl 18,25 mm.

750 kr

Utrop: 800 kr

BROSCH, 14K, antik med rosenstenar, rubiner och citrin. Defekt

1 400 kr

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, silver, på räfflad fot, två hänklar, D 16 cm H 9 cm, CG Hallberg Stockholm 1932.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, H 17 cm D 10 cm, Markströms Uppsala 1923.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, H 14 cm, C Hammer Stockholm 1857.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, räfflad fotring, H 16,2 cm, vikt 251 g, GAB Stockholm 1944.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K, vikt 12.0 g med rubin. stl. 21.0 mm svensk stämpel O&L 1962

Utrop: 2 800 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, H 14,5 cm, vikt 197 g, GAB Stockholm 1943.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld vikt 4.1 g briljant 0,52 ct CAPE/SI nagg. Stl. 17 1/4 mm

Utrop: 3 400 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K vikt 23.0 g med citrin. gravyr Stl. 20 1/4 mm

Utrop: 4 500 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K, vikt 18.7 g med rubiner Stl. 17 3/4 mm

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vg, vikt 4.4 g 16 brilj. tot. 0.16 ct samt 16 baguetteslipade diamanter. Stl. 17.5 mm

Utrop: 1 900 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K vitguld vikt 7.9 g med defekta smaragder Stl. 18.0 mm

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K vikt 93,5 g x-länk med stav, L= 18.5 cm

Smycken Safirring

SAFIRRING, 9K med blå safir ca 3.0 ct och 6 rosenstenar. Stl. 17.0 mm

1 400 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 14K, med silver skruvmekanismer. citriner

Utrop: 1 000 kr

ARMBAND, 18K, vikt 46.8 g x-länk med stav L= 18.5 cm

Utrop: 9 000 kr