Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009
ARMBAND, sterling silver, ankarlänk med pil och hjärta i låset, längd 19,5 cm, vikt 28,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,07 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
SAMEBESTICK i silver, delvis förgyllt och med samemotiv, 4 skedar och 1 tårtkniv, vikt 232 g totalt.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3,2 - 7,0 mm, längd 44 cm, lås i vitmetall med strass.
MATSILVER, Olga, silver, 84 delar, 23 matskedar, 23 matknivar, 23 matgafflar, 13 teskedar, 2 dessertskedar, GAB 1990.
4 COLLIÉER, trådagat 6,3 mm kulor, unakit 6,3 mm kulor, snöflingeobsidian 8 mm, fredsjade, alla 39 cm oknutna och utan lås.
COLLIER, silver, 2 ametister och små orientaliska pärlor, längd 36,7 cm, vikt 27,1 g.
25 DIAMANTER, 1,60 ctv, ca W-Cr/SI, flera nagg, diverse äldre slipningar, varierande storlekar.