Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2009
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,60 ctv ca TW/VS-SI, vikt 3,7 g, 17,25 mm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, 4 prinseslipade diamanetr ca 0,40ctv, ca TW/VVS, vikt 4,6 g, stl 17,25 mm.
COLLIER, 18K guld, ärtlänk, längd 41 cm, vikt 15,1 g Sverige 1800-talets andra hälft.
BROSCH, 18L guld, blå emalj, 3 orientaliska pärlor, vikt 8,7 g, Malmö 1919, emaljskada.
HÄNGE, 18K guld med camé, tillverkad i Malmö år 1944, vikt 5,4 g.liten skada på ramen.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40ct ca TW/SI2, nagg i rondist och krona, stl 18,5 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,52 ct, ca D(RIVER)/VVS 2, vikt 5,3 g, stl 16,75 mm.