Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 21 november 2009
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50 mm, Cal T, Serie nr. 9936, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1898, etui (Knut Gelhaar, Stockholm).
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 47,5 mm, Cal 972, Serie nr. 2137080, Ref nr. 5301, Boett nr. 2156236, stål, ankargång, 1 verkhållarskruv defekt, ca 1973, signerad läderpåse.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, stoppur, 49 mm, Cal 11, No 3364, Serie nr. 1418930, vitmetall, ankargång, splitsekund, 60 sek (100-skala) / 30 min, ca 1960, etui.
Klockor Movado
MOVADO, Ermeto, Chronometre, Boett nr. 1190928, fickur, 49 x 34,5 mm (utfälld 75 mm), silver (0,935), manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), ca 1930, sämskskinnpåse, etui i bakelit. Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
Klockor Väckarur
LUXOR "Worldtimer", Ref nr. 1122, väckarur, 58 x 60 mm, gulmetall / läder, mekanisk, världstidvisning, alarm, skadad urtavla (9/10), ca 1965.
JAEGER-LE COULTRE, Duoplan, Cal 406, Serie nr. 40756, Boett nr. 64989, damur, 15 x 25 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1955.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 14 x 23 mm, Boett nr. 23642, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), formverk, integrerat läderband, ca 1950.
INTERNATIONAL WATCH CO, Cal 412, Serie nr. 2250905, Ref nr. 4108, Boett nr. 2145785, damur, 20 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1974.
CERTINA, DS-2, Super PH 1000 M, Cal 25-651, herrur, 44,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla (4/10), defekt, läderband, ca 1970.
LONGINES, kronograf, flyback, "Telemetre", Cal 30 CH, Ref nr. 78, Boett nr. 23565, herrur, 37,5 mm, stål, manuell, plexiglas (defekt), skadad urtavla (6/10), defekt, OBS delar saknas (balansparti, hake, div hjul och armar), gravyr, läderband, ca 1950.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 562, Serie nr. 22625070, Ref nr. BA 168.005, Boett nr. 168005/6, herrur, 34,2 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (3/10), originallänk 18K guld, viklås, totalvikt 101,1 gram, ca 1965.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, sk. "Claw Lugs", Cal 10´´´200, Serie nr. 954400, Ref nr. 1461, Boett nr. 654869, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla (9/10), fabriksservad 1988 (service och tavelrenovering), läderband, "Utdrag ur Arkiv", tillverkad 1950, såld 14 december 1950
FICKUR, 54,5 mm, Boett nr. 44347, savonett, 14K guld, ankargång, minutrepeter, kronograf (defekt), innerlock i 14K guld, ca 1915.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Duoface, Cal 854, Ref nr. 270.8.54, Boett nr. 2032334, herrur, 26 x 36,5 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, 24-timmarsvisning, 2 urtavlor med separata tider, läderband, viklås, cert, december 2002, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (660ft=200m, SWISS-T<25, Mark VI), Chronometer, "Röd text", Ref nr. 1680, Serie nr. 3740759, Cal 1570, Verk nr. D577233, Boett nr. 1680, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, lyspunkt i vridring saknas, Fliplocklänk (folded), viklås, Ref nr. 93150-S AB8/380, ca 1973.
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, GMT, Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 7754, Serie nr. 1178443, Ref nr. 16/1260, Nr. 248/250, kronograf, herrur, 42 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, gummiband, viklås 18K guld, cert, mars 2006, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad upplaga i 250 exemplar.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 911, Serie nr. 1777366, Boett nr. 1098371, herrur, 34,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1964.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Locle & Genève, "Corps of Engineers U.S.A." fickur, 53 mm, Serie nr. 71493, Boett nr. 328840, silver, ankargång, skadat glas, gravyr (PROPERTY OF CORPS OF ENGINEERS U.S.A. No. 9399), ca 1920.
LONGINES, G.C.T. (Greenwich Central Time), Cal 21.29, Serie nr. 6088833, Boett nr. 308846, fickur, 54,5 mm, tillverkad för U.S. Army Air Corps. vitmetall, ankargång, 24 timmarsvisning, gångreservindikator, skadad urtavla (6/10), bucklor, ca 1940.