Avslutad | Moderna – Lördag 18 juli 2009
Kuriosa Technica
USB-MINNE, 18K vitguld, 4 GB drive, 18 briljanter ca 0,16 ctv ca W/VS-SI, vikt 37,8 g varav ca 30 g är guld. Ask
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, Georg Jensen # 105, vikt 15,6 g, ca 60-tal.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,70 ctv (enl gravyr), ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 5,1 g, Hellström & Åhrling 1997.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,56ctv ca TW/VS, stift, vikt 1,9 g, en snurrebuss 14K vitguld.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, Bvlgari "Parentesi", serienr CL854243, kedja med ändringsbar längd, etui, ytterkartong.
ALLIANSRING, platina, 65 bagettslipade diamanter (en saknas, några mkt små nagg) ca 1,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, stl 15,25 mm, Björn Weckström, Lapponia "Broken leaf", 1960-70-tal, vikt 6,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, i form av en fluga, briljanter, design Charlotte Lynggaard för Ole Lynggaard, längd 51 cm, vikt 5,2 g
RING, platina , 5 bestrålade blå diamanter ca 0,85 ctv enligt gravyr, 8 briljanter ca 0,05 ctv enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 11,4 g.