Avslutad | Klockor – Lördag 13 juni 2009
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33 mm, Cal 3000, Serie nr. 890299, Ref nr. 203-12, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1955.
ZENITH, herrur, 30 mm, Cal 54,5, Ref nr. 60.00.60.545, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 192-197 mm, totalvikt 59,7 gram, ca 1980.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Overseas, Chronometer, Cal 1311, Verk nr. 875421, Ref nr. 42052/423A, Boett nr. 696996, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 423/50, servad september 2007, chronometercertifikat oktober 1998, cert, februari 2003, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, Cal 25-66 M, Ref nr. 851 3363 65, 14K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne (doublé), ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000 ft=1220 m), Chronometer, Ref nr. 16600, Serie nr. D476539, Cal 3135, Verk nr. 3 0904177, Boett nr. 2220, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93160 A-MA8, cert, januari 2006, box, ytterkartong.
Klockor Facit
FACIT, damur, nr. 5562, vitmetall, manuell, plexiglas, konstläderband, ca 1975.
Visa varaKlockor IWC
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, herrur, 35,5 mm, Cal 853, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, går ej, läderband, ca 1958.
CERTINA, New Art, Ref nr. 824.3810.68, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1975.
OMEGA, herrur, Cal 266, Serie nr. 13485472, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-13, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
OMEGA, Seamaster, 600, Cal 601, Serie nr. 21642425, Ref nr. JD 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
OMEGA, Genève, Electronic, Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 34831718, Ref nr. MD 198.0021, Boett nr. 198.021, herrur, doublé (20 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1972.
ERIC WELLENIUS (1731-1802), Norrköping, Serie Nr. 86, fickur, 47 mm, silver, spindelgång, oroklove med Gustav III namnchiffer, urtavla ej signerad, skadad urtavla (5/10), innerboett troligen engelsk, stämplad AH, bucklor, ytterboett, 54 mm, tillverkad av Olof Ekman (1736-1805) 1803, bucklor, ca 1779, kedja i vitmetall, nyckel.
PETER MALM (1744-1796), Stockholm, fickur, 66,5 mm, silver, spindelgång, datum, oroklove med två motställda "G" under krona, skadad urtavla (4/10), boett tillverkad av Mathias Meijer (17XX-1777), ca 1772.
JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, fickur, 60 mm, Serie nr. 318, silver, spindelgång, skadad urtavla (6/10), bucklor, boett tillverkad av Peter Strömqvist (17xx-1781), ca 1774, nyckel.
FICKUR, 39,5 mm, "DARGENT", London, Serie nr. 1301, silver, spindelgång, skadad urtavla, ca 1800, kedja i silver.
JEAN IGNATIUS ETTIENNE FRERES MELLY, fickur, 58,5 mm, Serie nr. 747, silver, spindelgång, skadad urtavla (6/10), bucklor, boett ej original (troligtvis svensktillverkad), ca 1752.
JOHAN LINDQVIST (17xx-1779), Stockholm, fickur, 62 mm, Nr. 611, spindelgång, datum, skadad urtavla (5/10), bucklor, boett tillverkad av Peter Srömqvist (17xx-1781), ca 1778.
Klockor Bordsur
MINIATYRBORDSUR, 39 x 33 x 22 mm, vitmetall / pärlemor, mekanisk, skadad urtavla, ca 1880.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ref nr. 4930, No 91, 3170-629, kronograf, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne 18K guld, ca 2003.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Submersible, Chronometer, PAM 00024, Serie nr. OP 6561 / BB 1030631, nr. D 1847/2500, Verk nr. PA 00228378, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gummiband, originalspänne, nylonband, chronometercertifikat, cert, april 2002, box, ytterkartong.