Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 11 juni 2009
LAVERNA, fickur, 50 mm, Cal Unitas 6497, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1970, kedja vitmetall, längd 245 mm.
CERTINA, damur, Cal 19-30, Serie nr. 427659, Ref nr. 2009.099, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
Klockor Eterna
ETERNA, Sonic, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Serie nr. 5823175, Ref nr. 188 T, herrur, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, defekt, ca 1973, metallänk ej original.
CERTINA, damur, Cal 13-20, Ref nr. 0810.561, Boett nr. 659222, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
OMEGA, De Ville, Cal 1350, Serie nr. 41793800, Ref nr. MD 591.0049, Boett nr. 591.0049, damur, doublé (20 micron), quartz, safirglas, skadad urtavla, ca 1978, metallänk ej original.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Ref nr. 5766, damur, doublé, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1992.
Klockor Swatch
SWATCH, Square, Brilliant Bangle gold, Ref nr. SUBM 107G, damur, gulmetall, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, längd 194 mm, cert, oktober 2008, box.
INTERNATIONAL WATCH Co, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 213939, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, löst glas, ca 1900.
VINÉTA, Per Cederberg, Winslöv, fickur, 48 mm, "gunmetal", ankargång, skadad urtavla, defekt ca 1910.
FICKUR, 62 mm, Serie nr. 11137, Boett nr. 11137, silver, ankargång, bucklor, "Riksvapnet", skadad urtavla, ca 1900.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54 mm, Serie nr. 6456836, Boett nr. 3199236, silver, spindelgång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1900.
ZENITH, fickur, 54,5 mm, Boett nr. 3390001, silver, skadad urtavla, bucklor, monogram, skadat glas, ca 1910.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 59 mm, Serie nr. 58423, Boett nr. 266611, vitmetall, ankargång, defekt, tåg motiv, ca 1900.
FICKUR, 46 mm, 18K guld, Boett nr. 32231, ankarur, nyckeldragare, bucklor, defekt visare, ca 1880.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 6343486, Boett nr. 7261972, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920, fickurskedja gulmetall.