Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 11 juni 2009
CARLTO, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla ca 1945.
Klockor Lagonda
LAGONDA, Nautilus, Super-Automatic, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
Klockor Lagonda
LAGONDA, Chronometer, herrur, stål, automatisk, plexi- glas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
EDEN, herrur, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960.
MORA ATLET, Sportur, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
BELETA, Extra, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1940.
NOI, Perfekt, herrur, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad boett, skadad urtavla, ca 1950.
LEOPARD, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
FICKUR, 76 mm, silver, defekt, skadad urtavla, bucklor, saknas visare, gravyr, riksvapnet graverat på baksidan, ca 1905.
CHRONOMÈTRE, fickur, 54 mm, silver, kronometergång, glasbaksida (ej original), glaset löst, ca 1910.
N. LIND, London, fickur, 51 mm, silver, spindelgång, skadad urtavla, ytterboett, 58 mm, bucklor, ca 1820.
FICKUR, 57 mm, signerad Daniel Alberg Norrköping, No 245, spindelur, defekt, skadad urtavla, delar saknas, defekt gångjärn, gravyr, saknar glas, ca 1788.
CHA´S FRODSHAM, 84 Strand, London, deckkronometer, 68 mm, Serie nr. 06788, silver, visare saknas, OBS balansparti saknas, ca 1900.
Klocktillbehör Breitling
AEROSPACELÄNK, till Breitling herrur, titan, längd 164 mm, bredd 20 mm, ca 1985.
TISSOT, Visodate, Seastar, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1960.
Klocktillbehör Boxar och etuier
UPPDRAGSBOX, Automatisk uppdragsbox för 4 klockor, + plats för ytterligare 6 klockor, trä, nyckel, drivs med batteri, (utländsk nätkabel medföljer), skickas ej.