Avslutad | Moderna – Lördag 23 maj 2009
HÄNGE, platina, 3 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/SI, 6 smaragder ca 1,01 ctv, vikt 5,8 g.
RING, platina, safir ca 2,07 ct, 10 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 10K vitguld, blå topaser, ametister och citriner, samt 28 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 18 cm, vikt 16 g.
COLLIER, 14K guld, 23 droppslipade safirer i olika färger ca 13 ctv, 57 briljanter ca 0,34 ctv, längd 45,5 cm, vikt 19 g.
RING, 18k guld, 5 briljanter ca 0,70 ctv (1 litet skadad) ca W/SI, 13 safirer ca 1 ctv, stl 18,25 mm, vikt 14,7 g.
COLLIER/ARMBAND 18K guld, flätad design, längd 42 + 19,2 cm, kan kopplas ihop, vikt 42,9 g totalt.
RING, 18K rodierat guld, 5 briljanter ca 1,25 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,02 ct, F(TW)/VS 2, HRD certifikat, vikt 2,8 g, stl 16,75 mm.
RING, 18K vitguld/rödguld, stl 18,75 mm, vikt 17,1 Georg Jensen "Fusion", etui, kartong.
ÅRSSKEDAR, 6 st, ÅRSKNIVAR, 3st, ÅRSKAFFESKEDAR, 3st, förgyllt silver, GEORG JENSEN.
MINISKULPTUR med huvud i 18K guld och basen i lapis lazuli, signerad E. Serafini, vikt 152,9 g, höjd 7,6 cm.