Avslutad | Klockor – Lördag 9 maj 2009
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, sk. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19671728, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005, herrur, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1962.
OMEGA, Genève, Cal 613, Serie nr. 32725775, Ref nr. MD 136.0041, Boett nr. 136.041, herrur, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad boett, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 15745992, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-1, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1957, metallänk ej original.
OMEGA, Suverän, Cal 30 T2 SC PC, Serie nr. 10051449, Ref nr. CK 2425, Boett nr. 2425-1, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, perlonband, ca 1944.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 19392447, Ref nr. CK 14770, Boett nr. 14770 SC -61, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 22023315, Ref nr. ST 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, stål, manuell, plexiglas skadad urtavla, går ej, ca 1965, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 22347869, Ref nr. ST 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1965.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 31466912, Ref nr. MD 166.0041, Boett nr. 166.041, herrur, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband ca 1969.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Serie nr. 2385046, Ref nr. 3306, Boett nr. 2332851, herrur, 18K guld, quartz, mineralglas (skadat), datum, gravyr, läderband, ca 1982.
MAGNIFIC, damur, Boett nr. 66210, 18K vitguld, manuell, plexiglas, briljantkrans (25 st. TW/VS, ca 0,45 ctv), integrerad länk, längd 166-173 mm, totalvikt 44,9 gram, ca 1960.
LONGINES, Conquest, (300m/1000ft), Ref nr. L.3.661.4.567, Serie nr. 34442178, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600126639, cert, mars 2009, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank, Ref nr. 2415, Boett nr. 062050PL, damur, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, viklås (doublé), ca 1999, box.
LE COULTRE, "Rue De La Paix", Cal 229, Ref nr. 397, bordsur, höjd 280 mm, gulmetall/svart (skador), ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, defekt, ca 1965.
Klockor Bordsur
SMITHS, England, bordsur, höjd 195 mm, gulmetall / trä (skador), mekanisk, 8-dagarsverk, ca 1935.
LE COULTRE, bordsur, 170 x 140 mm, Cal 228, Ref nr. 466, gulmetall/glas (skador), datum (defekt), mekanisk, ankargång, 8-dagarsverk, ca 1960.
JAEGER-LE COULTRE, Pendulette, Ref nr. 560, bordsur, höjd 150 mm, gulmetall/glas (skador), 8-dagars pelarverk, manuell, ankargång, ett sidoglas defekt, ca 1970.
LE COULTRE, Bordsur, 87 x 122 x 35 mm, Ref nr. 539, svart / gulmetall (skador), manuell, ankargång, 8-dagarsverk, ca 1970.
JAEGER, Bordsur, 83 x 128 x 40 mm, Ref nr. 2161, gulmetall (skador), alarm med speldosa, mekanisk, ankargång, 8-dagarsverk, defekt, defekt av / på funktion för speldosa, ca 1965.
JAEGER-LE COULTRE, Väckarur, 60 x 111 x 25 mm, Cal B.A.250 P, gulmetall / svart lack (skador), mekanisk, ankargång, 8-dagars verk, alarm (defekt), ca 1960.