Avslutad | Mynt – Torsdag 23 april 2009
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler specie, 4 Riksdaler riksmynt, Oscar I, 1859, kvalité 01/1+, diameter 39 mm, vikt 34,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 riksdaler riksmynt, kvalite 1+/1, 1857, kort pipskägg, diameter 25 mm, vikt ca 8,5 mm
Mynt Utländska mynt
7 MYNT, sterling silver, proof, 1994, Singapore, kvalité 0, etui, certifikat 00187
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1 dollar, Morgan, 1885, plomberad, kvalité 01, diameter 38 mm, vikt ca 26,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1 dollar, Morgan, 1897, plomberad, 0/01, diameter 38 mm, vikt ca 26,7 g, San Fransisco.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, dollar, Eagle, 1990, USA, kvalité 0/01, diameter 40 cm, vikt 31,3 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgylld metall, emalj, band, Vita Rosen, Finland ca 40×87 mm, vikt 30,0 g.
Medaljer Ordenstecken
CROIX DE GUERRE, brons, riddartecken, band, Frankrike, 1939, ca 38×105 mm, vikt 20,0 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDERTECKEN, Silver, emalj, Frälsarens order, Grekland, liten skada, 33×85 mm, vikt 14,1 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgylld metall, emalj, Oranje-Nassau orden, ca 39×90 mm, band, vikt 18,7 g.
Medaljer Minnen
MALTESERKORS. gulmetall, emalj med liten skada, band, Vatikanen, Suveräna Militära Malteser Orden, Kommendörstecken ca 47×115 mm, vikt 31,0 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Oscar II 70 år, 1899, diameter 55 mm, vikt 66,1 g, orginalask (något skadad), av A.Lindberg.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Nordiska Muséet 100 år, 1973, diameter 70 mm, vikt 359,3 g, signerad BT för Svenska medaljgillet, 932/2000.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 kronor, Oscar II, 1889, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt ca 8,9 g.