Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
RING, 18K vitguld, rosa safir ca 1,25 ct, 4 briljant- och 8 baguettslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 7,1 g, stl 17,25 mm.
ÖRHÄNGEN, TIFFANY & CO, platina med 2 briljanter 0,80 ctv ca E(RIVER)/VS, stift, ett stopp ej original, 18K vitguld, påse och ask.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 11 g, W.A. Bolin 2002.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld och 18K matterat guld, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ärtlänk, längd 44,5 cm, vikt 11,6 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW/ VS, stl 16,5 mm,"Fusion" Georg Jensen, två delar.
RING, 18K vitguld, 4 safirer ca 3,50 ctv, 8 baguett- och 5 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm (2 kulor på skenans insida), vikt 8,5 g, engelska stämplar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca I(TCR)/VS, naturaler, stift, vikt 3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 18K guld, rodierat, cabochonslipade smaragder, briljanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS-VS, en diamant LBR, southsea pärla 11,1 mm, längd 46 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,57 ct, ca G(TW)/VS 2, vikt 3,2 g, stl 17,25 mm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter 2,21 ctv, ca D-F(river-TW)/VS, vikt 3,5 g, stl 17,5 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 2,49 ct, ca L(TCape)/SI 2, ( tjock rondist ), vikt 5,9 g, stl 17,25 mm.
ARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter 4,92 ctv, ca G(TW)/VS, vikt 14,9 g, längd 18,3 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 18 diamanter (äldre enkelslipning) ca 0,26 ctv, 2 st 7 mm pärlor, skruvmekanism, säkerhetshakar med kedja, tillv i Stockholm 1935, vikt 6,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, ametister, 6 briljanter ca 0,60ctv, vikt 10,9 g, längd 3,4 cm, Hallberg 1953.
BÅLSKÅL, silver, frisdekor i relief i form av vindruvor och blad, vikt 1325,5 g, CG Hallberg 1905, saknar träsockel, buckla i botten.
Silver Etui
ETUI, sterlingsilver, invändig förgyllning, bemålad elfenben, graverad dekor i form av akantusblad, 12x8,5x2,5 cm, vikt 285,4 g, svensk importstämpel.