Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 maj 2009
Klocktillbehör Tissot
BOX, till Tissot armbandsur, "Gold Collection", 252 x 65 x 38 mm, ca 2000, ytterkartong.
Klocktillbehör Tissot
LÄDERBAND, till Tissot herrur, svart mönsterpressat kalvskinn, 18/16 mm, originalspänne gulmetall, skadat.
Klocktillbehör Boxar och etuier
BUBEN & ZORWEG, Superior Piano 6. förvaringsbox, 290 x 240 x 85 mm, plats för 6 armbandsur, svart pianolack, vitmetall, små repor, ca 2005, nyckel, ytterkartong (skadad).
LONGINES, fickur, 52 mm, Cal 19.75 N, Serie nr. 4319299, Boett nr. 4319299, silver, ankargång, skadad urtavla, niello (skadad), defekt, bucklor, ca 1926.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 20735204, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020, herrur, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, krona + axel saknas, defekt, ca 1964.
Klockor Calvin Klein
cK, damur, Ref nr. K4111 stål, quartz, mineralglas, integrerad länk, Ref nr. K605.026.752, ca 2006.
TISSOT, PR 100 (100M/330FT), Ref nr. T14.1.281.44, damur, stål, quartz, safirglas, datum, skadad boett, originallänk, viklås, ca 2003, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, reseväckarur, Boett nr. 052329, vitmetall/läder, 8-dagars, skadad urtavla, skadat fodral, defekt, ca 1940.
SEIKO, kronograf, Ref nr. 4D9373, Boett nr. 7A38-7020, herrur, stål, quartz, hardlexglas (skadat) integrerad stållänk (ej original), viklås, ca 1990.