Avslutad | Moderna – Lördag 18 april 2009
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,49 ctv, ca H(W)/VS, stl 18 1/4 mm, vikt 9,3 g, gravyr.
RING, sterlingsilver, bergkristall, stl 15,25 mm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1945, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, silver, rektangulärt slipad bergkristall 3x2 cm, blå emalj, Hallbergs 1943, kedjans längd 61 cm.
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 18K vitguld, baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 5,9 g, stift.
COLLIER, 18K guld, fantasidesign, virat guldtrådsgaller, UnoAerre, Italien, längd 42 cm, vikt 59,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 2,00 ctv (enl gravyr), ca River(E)/SI2-P1, skruvstift, vikt 2,9 g.
ARMBAND, platina, 37 briljanter ca 10,00 ctv, doserade från ca 0,20 till ca 0,65 ct, ca W-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 23,3 g.