Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2009
BROSCH, 18K guld, 7 orientaliska pärlor, skador, vikt 3,9 g, antik, senare nål, skador.
PÄRLCOLLIER, ARMBAND, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, lås,18K guld med pärla, längd 50/18,5 cm, armband och collier går att koppla ihop.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(G)/SI2, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 8 mm, 2 röda stenar, stl 16,25 mm, vikt 5 g, Stigbert för Engelbert, litet nagg i skenan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 356 briljanter med kuletten utåt ca 5,00 ctv, ca W(H)/SI, vikt 17,4 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,65 ct, 12 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,75 g.
Silver Etui
CIGARRETUI, silver med träinsats, 17,0 x 8,5 x 4,5 cm, stämplat "OBS", Stockholm 1921, vikt 363,3 g.