Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 april 2009
OMEGA, damur, Cal 244, Serie nr. 14632343, Ref nr. DW 3975, Boett nr. 3975-1, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, gravyr, läderband, ca 1956.
PRIMO, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1364048, savonett, doublé, ankargång, skadad boett, ca 1930.
SEIKO, herrur, nr. V743-8B50, nr. 130779, stål, quartz, safirglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2005.
BASIS, Noblesse, herrur, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1970-tal.
ALPINE, fickur, 58,5 mm, Serie nr. 1932500, Boett nr. 489058, vitmetall, ankargång, går ej, skadad urtavla, ca 1900.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 7816, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
Klockor Swatch
SWATCH, "Don´t be too square", Ref nr. SUAB100, herrur, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, ca 2000.
CERTINA, herrur, Boett nr. EOL 1066/1166 41, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1995.
HEUER, stoppur, 51 mm, Serie nr. 845106, Boett nr. 814021, vitmetall, ankargång, 30 sek/15 min, ca 1980.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Corsair, Cal 70-72, 137663, Boett nr. 722-922 B, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
FICKUR, silver, 51 mm, Serie nr. 44241, silver, ankargång, skadad urtavla, nyckeldragare, ca 1895, fickurskedja i vitmetall, nyckel.
TISSOT, Visodate, Cal 27-B 621, Serie nr. 3949721, Ref nr. 57016-1, Boett nr. 57016-1, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas, datum (roulette), skadad urtavla, läderband, ca 1958.
ORIENT, herrur, Ref nr. EM5E-CO CA, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2005, box.
ORIENT, herrur, Ref nr. 469WA7-66 CA, Boett nr. 891053, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2005, box.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 50 mm, Serie nr. 06191, Boett nr. 014442, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
OMEGA, mormorsur, 36 mm, Serie nr. 4942905, Boett nr. 5809465, silver, ankargång, defekt, monogram, ca 1914.