Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 april 2009
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, 1 st. till Rolex herrur Oysterlänk, stål, bredd 15,5 mm, inklusive skruv.
GRUEN, herrur, Cal 707, Serie nr. 119250, Boett nr. 5243104/707, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ej originallänk, ca 1945.
MOERIS, hängur, 36 mm, savonett, ankarur, gulmetall, kedja gulmetall, ca 1970, kartong.
MONDAINE, "Sturgis", herrur, vitmetall, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1998.
Klockor Väckarur
WESTCLOCX, Baby Ben, Scotland, väckarur, mekanisk, brun/gulmetall, skador, ca 1965.
CERTINA, DS-2, Cal 25-661, Ref nr. 5301 300, Boett nr. 346825, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, Cal 2824, Ref nr. 435 T, Boett nr. 7030767, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972.
OMEGA, mormorsur, 35 mm, omgjort till armbandsur, Serie nr. 5381967, Boett nr. 6366517, silver, sekundvisare saknas, glas saknas, ca 1918.
TISSOT, Jubileum, Cal 27B-21, Serie nr. 3066695, Boett nr. 6787 6788-3, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1953.
LONGINES, fickur, 53 mm, Boett nr. 1381502, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1902.
MOLI, Genève, fickur, 43 mm, 14K guld, ankarur, nyckeldragare, defekt, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, nyckel.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Speedway, Cal ETA 1100, Boett nr. 23785, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Boett nr. 84918, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.