21 - 40 av 106
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 18 mars 2009

Klubbad för

Kuriosa Gjutjärn

Gjutjärnsurna. Dorchester på sockel. Maxdiameter 43 cm, urna höjd 60 cm, höjd sockel 32 cm.

Utrop: 2 000 kr

Kuriosa Gjutjärn

Gjutjärnsurna. Dorchester på sockel med öron. Maxdiameter 43 cm, urna höjd 60 cm, höjd sockel 32 cm.

Utrop: 2 000 kr

Kuriosa Brons

Häst, stegrande, patinerad brons. Maxhöjd 45 cm, längd 36 cm, bredd 10 cm.

Utrop: 1 200 kr

ÖVRIGT, Groda i metall, silverfärgad. Maxlängd 28 cm, bredd 15 cm, höjd 12 cm

425 kr

Utrop: 440 kr

ÖVRIGT, Katt med fat I bleckplåt, Maxhöjd 60 cm, Maxdjup 31 cm, maxbredd 21 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 450 kr

Möbler Mindre möbler

MINDRE MÖBLER, Bord, mahogny med skurna ornament. Maxhöjd 70 cm, Maxbredd 60 cm, djup 38 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

Belysning Kristallkronor

Kristall krona, Gustaviansk stil med åtta ljusarmar och korgbotten, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 130cm diameter 60cm

Utrop: 3 300 kr

Belysning Kristallkronor

KRISTALLKRONOR, Kristallkrona, 5 arm, barockstil, behängd med droppformade kristallprismor. Maxhöjd 60 cm, Maxdiameter 45cm

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

Speglar Helfigur

HELFIGUR, Spegel i empirestil vit & guld, vackert skurna ornament, fasettslipat spegelglas. Maxhöjd 112 cm, Maxbredd 85 cm, min bredd 70 cm. Vikt 15 kg

Utrop: 2 750 kr

Speglar Helfigur

HELFIGUR, Spegel i sengustaviansk stil, mahogny, handsmidade ornament, fasettslipat spegelglas. Maxhöjd 129 cm, Maxbredd 60 cm.

Utrop: 2 200 kr

Speglar Helfigur

HELFIGUR, Spegel skuren i trä, vitmålad ram, skruna ornament, fasettslipat spegelglas. Maxhöjd 109 cm, Maxbredd 76 cm.

Utrop: 2 200 kr

Kuriosa Brons

ÖVRIGT, Paret Bordskandelaber i brons, mässing och marmor, 4 ljuspipor. Maxhöjd 51 cm, Maxdiameter 20 cm

3 400 kr

Utrop: 1 450 kr

Speglar Helfigur

HELFIGUR, Spegel skuren i trä, vitmålad ram, fasettslipat spegelglas. Maxhöjd 160 cm, Maxbredd 50 cm. 15 kg.

Utrop: 1 650 kr

MÅLERI, Oljemålning på duk, Cirkusmotiv. Holuj Tomasz, född 1947. Signerad av konstnären. Ramad med guldram. Höjd 113 cm, bredd 94 cm.

Utrop: 5 500 kr

MÅLERI, Oljemålning på pannå, Cirkusmotiv. Holuj Tomasz, född 1947. Signerad av konstnären. Höjd 46 cm, bredd 83 cm.

Utrop: 3 300 kr

MÅLERI, Blandteknik på rispapper, Cirkusmotiv. Holuj Tomasz, född 1947. Signerad av konstnären. Svart passsepartout i guldram. Höjd 58 cm, bredd 38 cm.

Utrop: 1 900 kr

MÅLERI, Blandteknik på rispapper, Cirkusmotiv. Holuj Tomasz, född 1947. Signerad av konstnären. Svart passsepartout i guldram. Höjd 78 cm, bredd 40 cm.

Utrop: 1 650 kr

MÅLERI, Oljemålning på duk, stadsmotiv, Palmér Anders, född 1958. Signerad av konstnären. Inramad. Höjd 102 cm, Bredd 118 cm.

Utrop: 7 700 kr

MÅLERI, Oljemålning på duk, fårmotiv, Palmér Anders, född 1958. Signerad av konstnären. Inramad. Höjd 70 cm, Bredd 76 cm.

Utrop: 5 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Screenstryck , Moore, Tom F 1961 Elvis grön, numrerad 182/490 och signerad av konstnären. Höjd 85 cm Bredd 70 cm. Oramad

Utrop: 1 300 kr