161 - 180 av 461
1...8910...24 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 7 februari 2009

Klubbad för

Klocktillbehör Raymond Weil

BOX, till Raymond Weil, armbandsur, ytterkartong, oanvänd.

Utrop: 150 kr

Klocktillbehör Raymond Weil

BOX, till Raymond Weil, armbandsur, ytterkartong oanvänd.

Utrop: 150 kr

JEAN IGNATIUS ETTIENNE FRERES MELLY, fickur, 58,5 mm, Serie nr. 747, silver, spindelgång, skadad urtavla (6/10), bucklor, boett ej original (troligtvis svensktillverkad), ca 1752.

Utrop: 3 500 kr

FICKURSSTÄLL, gulmetall/glas, 70 x 85 x 57 mm, skador, ca 1900.

Utrop: 450 kr

FICKURSSTÄLL, gul/vitmetall/glas, 65 x 55 x 70 mm, skador, ca 1900.

350 kr

Utrop: 400 kr

FICKURSSTÄLL, gulmetall/glas, 45 x 50 x 60 mm, skador, ca 1900.

350 kr

Utrop: 400 kr

FICKURSSTÄLL, gulmetall/glas, 75 x 90 x 100 mm, skador, ca 1900.

350 kr

Utrop: 400 kr

Klockor Chopard

L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 101683, silver, ankargång, bucklor, riksvapnet graverat i innerlocket, ca 1895.

1 600 kr

Utrop: 450 kr

Klockor Bordsur

MINIATYRBORDSUR, 39 x 33 x 22 mm, vitmetall / pärlemor, mekanisk, skadad urtavla, ca 1880.

Utrop: 1 700 kr

OMEGA, damur, Cal T12.6, Serie nr. 8272599, Boett nr. 9112191, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, nylonband, ca 1937.

400 kr

Utrop: 450 kr

Klockor Glycine

GLYCINE, Genève, ringur, Boett nr. 42364, 18K guld, manuell, skadad urtavla, totalvikt 7,8 gram, ca 1940.

1 100 kr

Utrop: 850 kr

ZENITH, fickur, 52 mm, verk nr. 2866159, silver, ankargång, bucklor, glasbaksida (ej original) ca 1915.

1 400 kr

Utrop: 750 kr

VIKING, fickur, 49 mm, Cal 592 R, Boett nr. 1312099, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, ca 1945, fickurskedja i vitmetall.

400 kr

Utrop: 450 kr

M.P. BAUDIER, Genève, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 44011, savonett, doublé, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1890, nyckel.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Bordsur

BORDSUR, fickursmodell, 59 mm, vitmetall, stiftankargång, ca 1910.

550 kr

Utrop: 600 kr

VICTOR KULLBERG, London, Nr. 3268, fickursverk med urtavla, defekt, delar saknas (bl.a. balans/balansklove).

2 700 kr

Utrop: 1 200 kr

ZENITH, fickursverk med alarm, urtavla, delar saknas, defekt, ca 1920.

650 kr

Utrop: 350 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, urverk till mormorsur, Cal J, defekt.

300 kr

Utrop: 350 kr

FICKUR, 39,5 mm, "DARGENT", London, Serie nr. 1301, silver, spindelgång, skadad urtavla, ca 1800, kedja i silver.

Utrop: 2 900 kr

J-N DICKIN, Bath, fickur, 36 mm, Serie nr. 187, silver, spindelgång, skadad urtavla, ytterboett, 43 mm, silver, ca 1820, halskedja i silver.

Utrop: 3 900 kr