Avslutad | Klockor – Lördag 7 februari 2009
TECHNOS, Birka, Stadion, Boett nr. 1015552, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
CERTINA, Kurth Frères, Cal KF330, Ref nr. 43033-4, Boett nr. 731003, herrur, gulmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
BALDER, herrur, Boett nr. 5109, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
EIGER LUXE, herrur, Boett nr. 103218, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1959.
Klockor Bulova
BULOVA, Watch Co. U.S.A, herrur, 21,5 x 28,5 mm, Cal 7AP, Boett nr. 2312958, gulmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69168, Serie nr. 8136222, Cal 2135, Verk nr. 251630, Boett nr. 69000, damur, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 6251-G, servad december 2006, ca 1984, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision, Ref nr. 14000 M, Serie nr. K345294, Cal 3130, Verk nr. 3 8971689, Boett nr. 2140, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-DE10/557B, ca 2001.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Capeland, Ref nr. MV045221, Serie nr. 4154188, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, originallänk, viklås, servad januari 2009, cert, juli 2003, box, ytterkartong.
Klockor Seth Thomas
SETH THOMAS, City of Escanaba, U.S.A. 54 mm, Serie nr. 41334, Boett nr. 346150, savonett, doublé, ankargång, skadad urtavla, monogram, motiv, ca 1902.
CERTINA, DS, Ref nr. 111.7130.44, damur, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2004.
FICKUR, 52,5 mm, Boett nr. 98718, savonett, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1925, fickurskedja (doublé), påse.
IWC, INTERNATIONAL WATCH CO. Schaffhausen, herrur, Cal 853, Serie nr. 1524126, Boett nr. 1543066, gulmetall, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, Cal 6942, Serie nr. 52127168, Ref nr. 4030 3, Boett nr. 17/043695, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1975, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. W887530, herrur, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-V1/555 B, cert, juli 1996, box, ytterkartong.
CARTIER, Must II, Ref nr. 1810 1, Boett nr. 003250, damur, 32,5 mm, förgyllt silver, quartz, safirglas, liten sekundvisare, viklås, ca 1995, box.
ROLEX, Cellini, Cal 1601, Ref nr. 4114 Boett nr. 4114 10 251, Serie nr. 4299369, herrur, 18K guld, manuell, safirglas läderband, originalspänne (doublé), ca 1995.
BAUTTE, a Genève, Serie nr. 415, mormorsur, 40 mm, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, emaljmotiv (två flickor, emaljskador), silverurtavla, skadad urtavla, ca 1850.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Ref nr. 3306, Boett nr. 2306807, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1982.