Avslutad | Klockor – Lördag 7 februari 2009
Klockor Waltham
WALTHAM, herrur, Cal Fontainemelon 905, Boett nr.CU015-909-6105, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
RUHLA, Stopp-meister, Telemetre, Cal 4570, kronograf, herrur, vitmetall, manuell, stiftankargång, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
SEIKO, kronograf, Ref nr. 6139-6002, Serie nr. 181543, herrur, 41 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1968.
OMEGE, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 18977902, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-6SC, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Seamaster, herrur, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, glasring saknas, krona + axel saknas, ca 1955, metallänk ej original.
TISSOT, Stylist, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne, ca 1977.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, Cal 246, Boett nr. 215 097, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), gravyr, integrerad länk (18K guld), ca 1975.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. P770309, Cal 3135, Verk nr. 3 8912755, Boett nr. 2160, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-DE6, cert, november 2001, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L889553, Cal 2135, Verk nr. 1445749, Boett nr. 69000A, damur, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D.18-O3/468 B, servad juli 2007, cert, november 1990, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 69628, Serie nr. W582149, Cal 2135, Verk nr. 3379946, Boett nr. 69620, damur, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med rubiner, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78738/106, cert, januari 1998, box.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58 mm, Serie nr. 13701332, Boett nr. 4456234, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1908.
Klockor Chopard
L.U.C, "C.J. Ericson, Molkom", fickur, 50,5 mm, Boett nr. 56881, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1895, universalnyckel.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 5707251, Boett nr. 6391897, silver, ankargång, skadad urtavla, går ej, ca 1919.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Ref nr. 8248, Boett nr. 2202954, silver, ankargång, defekt, defekt boett, ca 1910.
MORMORSUR, 34,5 mm, Cal SU, Boett nr. 55360, 14K guld, ankargång, innerlock 14K guld, defekt, monogram, ca 1895.
TISSOT, herrur, Cal 27 B, Serie nr. 3246831, Boett nr. 6883 /6884-9, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1955.
BREITLING, Blackbird, Ref nr. A13050.1, Serie nr. 17622, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. I1496/301A, servad oktober 2008, cert, oktober 1997, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, Chronometer, Cal AS 1430, Ref nr. 1081, Serie nr. 22154, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, gravyr, läderband, ca 1959.