Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2009
HEUER, Montreal, "Tachymetre", "Pulsations", Cal 12, Ref nr. 110.503 N, kronograf, herrur, 42,5 x 48 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, originallänk, viklås, fabriksservad februari 2007, ca 1972.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, "Gesällarbete av Risto Rantanen, Stefansskolan i Borensberg", herrur, 33 mm, Cal 88, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), förgyllt urverk, signatur på urverk "RR 1971", bakboett med glasbaksida (ej original), läderband, ca 1955.
CARTIER, Tank, Cal 78/1 (ETA 2512-1, X1), Ref nr. 7808, Boett nr. 69150, herrur, 23,6 x 22,8 mm, 18K guld, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, cert, januari 1982, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, herrur, 33 mm, Cal 10-200, Serie nr. 749964, Ref nr. 2573, Boett nr. 426271, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (7/10), läderband, cert (ej daterat), tillverkad 1960, såld mars 1960, box.
Klockor Lemania
LEMANIA, Tg 195, "Tre kronor", Nr. 54 921 överstämplat med 54 1102, Cal 2225, Serie nr. 1004301, Boett nr. 30, militärmodell, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), innerboett, läderband, ca 1954.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 31 x 31 mm, Cal AS 1382 N, stål, automatisk, plexiglas, gångreservsindikator, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1957.
LONGINES, Ultra-Chron, Chronometer, Cal 431, Serie nr. 14783502, Boett nr. 8071-1, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (9/10), läderband, ca 1970.
OMEGA, Seamaster 60, Cal 565, Serie nr. 32956193, Ref nr. ST 166.0062, Boett nr. 166.062, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1170/538, ca 1970.
OMEGA, Speedmaster, "German Version", Cal 866, Serie nr. 48223242, Ref nr. TA 345.0810, Boett nr. 3450810, Limiterad i 300 exemplar (men inte numrerad), kronograf, herrur, 44,1 mm, titan/guld, manuell, safirglas, datum, månfas, integrerad originallänk (titan/guld), viklås, Ref nr. 1410/401, ca 1986.
GIGANDET, Wakmann, Cal Valjoux 723, Ref nr. 1309, kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1963.
PORSHE DESIGN, Flat Six P6340, Cal ETA 7750, Serie nr. 233391, Ref nr. 6340.41.24.GB0251, Boett nr. 192177, kronograf, herrur, 44,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6340, chronometercertifikat, cert, januari 2009, box, ytterkartong.
Klockor Breguet
BREGUET, Type XXI, Flyback, Ref nr. 3810ST929ZU, Serie nr. 74060, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. BM SZ 9 IF, läderband, viklås, cert, december 2005, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Electronic, Cal 160 (ESA 9164), Serie nr. 2193418, Boett nr. 2082039, herrur, 37 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 1971.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Electronic, Cal 150 (ESA 9162), Serie nr. 2184591, Boett nr. 2025466, herrur, 36 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, plastband, originalspänne, ca 1971.
JAEGER-LE COULTRE, Master Control, Master Date, Cal 891/2/447, Verk nr. 5012995, Ref nr. 140.3.40.874.AB, Boett nr. 231, herrur, 37 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, dag, datum, liten sekundvisare, glasbaksida med lock, läderband, viklås 18K vitguld, cert, juni 2004, box.
OMEGA, Seamaster, Chrono-Quartz, sk. "Albatros", Cal 1611, Serie nr. 40098010, Ref nr. ST 396.0839, Boett nr. 196.0052, herrur, 46,7 x 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, analog/digital, gravyr (MILKO 1940), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1277/212, ca 1977.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymetre", Cal 1045, Serie nr. 46320215, Ref nr. ST 176.0012, Boett nr. 176.0012, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/1/172, ca 1984.
ROLEX, herrur, 34 mm, Ref nr. 5, Boett nr. 785206, silver, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, vit emaljurtavla med "röd tolva", urtavla ej signerad, skadad urtavla (7/10), bucklor, läderband, ca 1915.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 8531, Serie nr. 1680205, Boett nr. 1644921, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1963.