Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2009
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,0 - 7,5 mm, med 3 mm odlade pärlor emellan, längd 90 cm, lås 18K guld/platina med 2 mediumslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI2-P2 samt smaragd ca 0,07 ct..
HÄNGE, silver/delvis förgylld, rosenslipade diamanter, en glassten, 3 skadade diamanter.
COLLIER, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, halvstel collier, ej helt rund, vikt 38,6 g..
HÄNGE/FIGURIN, lapis lazuli, snidad, kinesiskt drakmotiv, 3,8 x 2,6 x 2,3 cm, ögla 18K guld, vikt 16,1 g.
HÄNGE, mörkbrun agat, Intaglio, 3,4 x 2,4 x 0,8 cm, sarg och ögla 18K guld, stämplad AEN, vikt 15,7 g.
HÄNGE/BROSCHNÅL svart korall, formad som ett horn, längd 5,3 cm, fattning 9K guld, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K vitguld / guld, 88 briljanter ca 1,00 ctv ca TW(G)/VS, låsets vikt 5,4 g, 1 rad, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, något offround, längd 44 cm.