141 - 160 av 490
1...789...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2009

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,0 - 7,5 mm, med 3 mm odlade pärlor emellan, längd 90 cm, lås 18K guld/platina med 2 mediumslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI2-P2 samt smaragd ca 0,07 ct..

4 700 kr

Utrop: 5 400 kr

ARMBAND, 18K guld, korridormatta, säkerhetsåttor, längd 17,5 cm, vikt 50,9 g.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, vikt 88,2 g, längd 43 cm.

Utrop: 15 000 kr

HÄNGE, silver/delvis förgylld, rosenslipade diamanter, en glassten, 3 skadade diamanter.

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, halvstel collier, ej helt rund, vikt 38,6 g..

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE/FIGURIN, lapis lazuli, snidad, kinesiskt drakmotiv, 3,8 x 2,6 x 2,3 cm, ögla 18K guld, vikt 16,1 g.

Utrop: 800 kr

RING, elefanthår, gul metall, stl 17,75 mm.

300 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, mörkbrun agat, Intaglio, 3,4 x 2,4 x 0,8 cm, sarg och ögla 18K guld, stämplad AEN, vikt 15,7 g.

Utrop: 700 kr

HÄNGE/BROSCHNÅL svart korall, formad som ett horn, längd 5,3 cm, fattning 9K guld, vikt 3,1 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

MATSILVER, 1 begravningsked, 1784, Sverige.

400 kr

Utrop: 450 kr

CIGARRSNOPPARE, silver, längd 20 cm, vikt 140 g.

650 kr

Utrop: 550 kr

BORDSBORSTE, silver, sigill på undersidan, gravyr, 1850.

600 kr

Utrop: 325 kr

Accessoarer Tändare

TÄNDARE, RONSON, varaflame, vitmetall, orginaletui.

300 kr

Utrop: 325 kr

COLLIER, bärnsten, doserad, längd 56 cm.

325 kr

Utrop: 325 kr

PÄRLCOLLIER, lås 18K vitguld / guld, 88 briljanter ca 1,00 ctv ca TW(G)/VS, låsets vikt 5,4 g, 1 rad, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, något offround, längd 44 cm.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, trefärgat, stl 19 mm, vikt 7,1 g, Italien.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, stl 17 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, 18K guld, droppe, vikt 0,9 g.

Utrop: 300 kr

HÄNGE, 18K guld, blå sten, vikt 2,7 g.

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K guld, odlad pärla, inre omkrets ca 18 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 2 200 kr