Avslutad | Nyårs – Lördag 3 januari 2009
COLLIER, RING, silver/förgyllt silver, 2 vita stenar, ändringsbar storlek, halvstel collier, vikt 41,5 g.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,10 ct, ca TW(G)/VS, VILDMARK, längd 40,5 cm, vikt 23,5 g.
RING, 18K guld, 5 diamanter, ca 0,09 ctv, stl 16 mm, graverad EGGER design, vikt 3,8 g.
COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 5 mm, lås, förgyllt silver längd 47 cm, ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 lapiskulor, stift.
SMYCKESET, hänge/kedja, 18K guld med camé, längd 56 cm, ring 23K guld med camé, stl 19,5 mm, ringen från 1932., sammanlagd vikt 14,7 g.
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 18K vitguld, morganiter, total vikt 6,1 g.
Visa varaSilver Soppslev
SOPPSLEV, silver, träskaft, längd 42 cm, stämplar JOHAN RÖNBERG, Umeå 1805 och I L Umeå 1817.