Avslutad | Klockor – Lördag 6 december 2008
ZENITH, fickur, 51 mm, Serie nr. 2785760, Boett nr. 317956, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1930.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 52 mm, Boett nr. 78320, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 52 mm, Boett nr. 82491, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock 14K guld, bucklor, ca 1910.
IWC, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 763904, savonett, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, innerlock 14K guld, bucklor, ca 1930.
IWC, fickur, 52 mm, Serie nr. 402653, Boett nr. 430405, savonett, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1907.
IWC, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 291317, Boett nr. 311173, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, gravyr, monogram, ca 1904.
ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 2442433, Boett nr. 232253, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1918.
IWC, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 484399, Boett nr. 609059, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, bucklor, gravyr (1915), ca 1909.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 1079912, Boett nr. 078743, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1908.
NATIONAL WATCH Co. Elgin, fickur, 60 mm, Cal M. D. Ogden, Serie nr. 112383, Boett nr. 6601, savonett, silver (coin), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1890.
ANTON SCHLESINGER, Wien, fickur, 54 mm, Boett nr. 68080, savonett, vitmetall, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
TAVANNES WATCH Co, Kama, fickur, 54 mm, Boett nr. 221658, savonett, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, buckla, ca 1890.
BILLODES, K. Serkisoff & Co, Constantinople, fickur, 47 mm, Boett nr. 2863717 / 5179, savonett, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1890.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM W. Co. fickur, 58 mm, Cal P.S. Bartlett, Serie nr. 4530372, Boett nr. 13114, savonett, silver (coin), ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1890.
LONGINES, reseur, 63,5 mm, Cal 19.41, Serie nr. 3894468, Ref nr. 33, Boett nr. 3894468, vitmetall, manuell, 8-dagarsverk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, OBS: utan läderfodral, ca 1921.
OMEGA, De Ville, Cal 485, Serie nr. 29562507, Ref nr. BC 811.7235, Boett nr. 1211, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, briljantkrans (40 st, TW/VVS, ca 1,02 ctv), integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 48,6 gram, ca 1969.
MORMORSUR, 32,5 mm, Boett nr. 122144, 14K guld, cylindergång, bucklor, motiv, ca 1890.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 22090, 14K guld, cylindergång, bucklor, motiv, ca 1895.