Avslutad | Klockor – Lördag 6 december 2008
CORTEBERT, Sport, Grand Prix, Cal 698, Ref nr. 9508, Boett nr. 2843390, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas, ca 1959, metallänk ej original.
ZENITH, herrur, Cal 2532, Serie nr. 6405638, Ref nr. 677A244, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
ZENITH, 2300, Cal 2532, Serie nr. 5734994, herrur, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, Cal 1408, Serie nr. 4380232, Boett nr. 4342162, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1959.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, Cal 3000, Serie nr. 2385676, Ref nr. 929-69, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (660 ft=200m), Ref nr. 5513, Serie nr. 5686788, Cal 1520, Boett nr. 5513, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-J1/580 (ca 1985), bakboetten signerad första kvartalet 1966, tillverkad ca 1979.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 9041572, damur, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F J12, ca 1985.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, damur, 17 mm, Ref nr. 1333, Boett nr. 669639, 18K guld, manuell, mineralglas, skadad urtavla, går ej, ca 1950, metallänk ej original.
BERWITCH, damur, 26 mm, Boett nr. 336113, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, går ej, emalj, integrerad länk 14K guld, längd 168 mm, totalvikt 22,1 gram, ca 1930.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Ref nr. 884903-3012, Serie nr. 69, herrur, 18K guld, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, cert, maj 1988, service oktober 2005, box.
ROLEX, Orchid, Cal 1400, Ref nr. 2172 J 161, Boett nr. 160 J, damur, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1955, integrerad länk 18K guld ej original, längd 186-191 mm, totalvikt 21,0 gram, box.
OMEGA, Seamaster, Professional, Ref nr. 2541.80.00, Serie nr. 59790052, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, januari 2008, box, ytterkartong.
PERFECTA, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2376-41, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 5398, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, defekt, ca 1900.
DAVID KEYS,15 Craven St.Strand, London, mormorsur, 40 mm, Boett nr. 14134, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram (emaljinlägg), ca 1900.
MORMORSUR, 32 mm, Savonett, Boett nr. 640, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 12373, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1900.