Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 mars 2009
RING, 18K guld, gul safir ca 3 ct, 14 brijanter ca 0,84 ctv ca TW/VS-SI, vikt 16,8 g, stl 20 mm.
Accessoarer Pennor
2 PENNOR, MONTBLANC, Meisterstück, förgyllt silver, blyerts och kulspets, originaletui.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, svart emalj, vikt 11,4 g, originaletui, 7,8 x 3,4 cm, Malmö 1875.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter 1,21 ctv, ca TW/VVS, vikt 9,2 g, stift, " huggies"
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, akvamarin 1,63 ct, 4 briljanter 0,20 ctv, TW/VS, vikt 6 g, stl 18,5 mm.
Dosor-Etuier Dosor
ANTIK DOSA, 18K 2-färgat guld (rött och gult) och sköldpadd, Paris ca 1780, 7,5 cm i diameter, 2,8 cm hög, vikt 86 g.
Konst Skulpturer
MINISKULPTUR med huvud i 18K guld och basen i lapis lazuli, signerad E. Serafini, vikt 152,9 g, höjd 7,6 cm.
Konst Skulpturer
MINISKULPTUR, kvinnohuvud i 18K guld, bas i bergkristall, signerad E. Serafini, höjd 5,1 cm, vikt 44,6 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld, briljant 0,43 ct E(River)/SI, 4 briljanter 0,56 ctv TW/VS, 4 smaragder, vikt 8,3 g, stl 16 mm, svensktillverkad.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljanter 0,29 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 23,7 g, längd 17,5 cm, "Happy diamonds", CHOPARD, ref 85/3527-20 serienr 2679160, cert, box.
ÖRHÄNGEN, RING, 18K guld, 3 ametister, 56 diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 20,7 g, skruvmekanism, Stigbert för Engelbert 1946-1948, 2 etuier.
RING, platina, briljant ca 0,77 ct, ca TW(F)/VS1, 6 mindre briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, en skadad kulett, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 24 briljanter ca 2,4ctv, 46 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 23,2 g, längd 17,2 cm , Stockholm 1960.
ARMBAND, 18K guld, filigranarbete, längd 17 cm, vikt 20,5 g, troligen Magnus Söderberg, Visby, år 1803.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater och emalj, vikt 5,3 g, Eric Söderholm, Söderhamn 1827-1880.
RING, 18K vitguld, 320 briljanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 22,6 g .