Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 mars 2009
PÄRLCOLLIER, odlade south sea och japanska pärlor, ca 5 mm, ca 8,5 mm, ca 10,5 mm, ca 11 mm och ca 12 mm, lås i 18K vitguld med diamanter.
COLLIER, 18K matterat vitguld, 4 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, 4 smaragder, en skadad, längd 37 cm, vikt 64,9 g.
BROSCH, sterlingsilver, kvadratiskt slipad bergkristall, längd 7 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN Lund 1938.
RING, 18K guld, 2 blå safirer, 3 diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+, handgjord, Jan Lundgren, Stockholm 1991, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, ca TWVVS, 9 diamanter ca 0,15 ctv, vikt 3,5 g, stl 17 mm.
RING, 18K guld, rosa turmalin, topaser och briljanter ca 0,06 ctv, vikt 7,5 g, stl 17 mm.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 3,00 ct, 12 briljanter ca 0,48 ctv, en diamant med nagg, vikt 30,1 g, stl 18,75mm, Stockholm 2003.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, rubin, 10 briljanter ca 0,35 ctv, vikt 15,8 g, stl 20,25 mm, Hovjuvelerare Svedboms, Vetlanda 1962.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, safir ca 1,00 ct, 39 briljanter ca 0,80 ctv, vikt 17,1 g, stl 18 mm.
RING, 18K guld/vitguld, 5 diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 9,3 g, Björn Weckström, (d).
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 22 ct, 8 akvamariner ca 8 ctv, en liten akvamarin har nagg, vikt 17,8 g, stl 18 mm.
COLLIER, 18K vitguld, 11 smaragder ca 2,0 ct och 157 st briljanter ca 0,90 ctv, vikt 18 g, längd 42 cm.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,96 ct, ca W-TCr(H-I)/VVS2-VS1, 21 prinsesslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, briljanter 0,38 ct, 24 briljanter 0,72 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 8 g, stl 17 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 3,67 ctv, ca TW/VVS-VS (3 har mindre fattningsskada), stl 17,75 mm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,98 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 5,3 g, Bolin 2008.