Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2008
LONGINES, DolceVita Square, Ref nr. L5.166.6.16.2, Serie nr. 30252458, damur, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne doublé, cert, april 2005.
Klockor Bordsur
F.W. TORNBERG, Stockholm, Cal 21, Verk nr. 1841952, bordspendyl, 50 x 29 x 13 cm, trä / brännförgylld mässing, hel / haltimmesslag, skadad urtavla, ca 1945, nyckel.
OMEGA, De Ville, Cal 1012, Serie nr. 38995007, Ref nr. MD 162.0060, herrur, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1978.
TISSOT, herrur 30 mm, Cal 27B-1, Serie nr. 3478019, Ref nr. 51005, Boett nr. 51006-2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
LANCO, herrur, Cal ST96, Ref nr. 01079, Boett nr. 961-1061, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
TISSOT, Visodate, 27B-621, Serie nr. 3288604, Boett nr. 6606-1L, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor bakboett, läderband, ca 1960.
CARTIER, Diabolo, Ref nr. 1420 0, Boett nr. R1041, herrur, 32 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, buckla, läderband, viklås 18K guld, ca 1995.
GUSTAF LINDBERG, Stockholm, fickur, 52 mm, Boett nr. 2318 155167, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, gravyr, ca 1930, kedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 40.6 S.T2.17P, Serie nr. 7486019, Boett nr. 7599125, savonett, 14K guld, ankarur, bucklor, monogram, gravyr (1932), ca 1932, etui (Fabian Höglund).
U-BOAT, IFO, B48-08, LIO46M, Cal Miyota, kronograf, herrur, stål, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 2003.