181 - 200 av 524
1...91011...27 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2008

Klubbad för

VIKING, fickur, 50 mm, Cal 526, Boett nr. 1554990, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, monogram, ca 1930.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

MONARK, fickur, 50 mm, Boett nr. 110241, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.

1 500 kr

Utrop: 1 500 kr

Klockor Alex Hüning

ALEX HÜNING, Genève, fickur, 49 mm, Boett nr. 58118, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ej signerat urverk, ca 1930.

3 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Klockor Invar

INVAR, fickur, 50 mm, Serie nr. 308426, Boett nr. 303598, 14K guld, ankargång, ca 1920.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON, Watch Co. Lancaster, USA, fickur, 59 mm, Motor Barrel, Cal 940 (double roller), Serie nr. 1444571, Boett nr. 5706411, silver, skadad urtavla, bucklor, motiv (tåg), ca 1918.

Ej klubbad

Bud: 2 100 kr

Utrop: 950 kr

OMEGA, jaktur, 51 mm, Boett nr. 4625216, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ej signerat urverk, monogram, ca 1914.

Utrop: 1 200 kr

FICKUR, 53 mm, Boett nr. 76020, savonett, silver, ankargång, niello, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.

Utrop: 1 400 kr

FICKUR, 54 mm, Boett nr. 34243, savonett, silver, ankargång, niello, skadad urtavla, går ej, bucklor, ca 1890.

Utrop: 1 400 kr

ILLINOIS WATCH Co. "Imperial Watch Co, Chicago", fickur, 54 mm, Serie nr. 1103016, Boett nr. 27295, savonett, doublé, skadad urtavla, boett tillverkad av Elgin, defekt, motiv, ca 1910.

800 kr

Utrop: 850 kr

Klockor Elgin

ELGIN NATL. WATCH Co, U.S.A, fickur, 52 mm, Serie nr. 6551324, Boett nr. 4521606, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1896.

3 300 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Elgin

ELGIN NATL. WATCH Co, U.S.A, "G.M. Wheeler", fickur, 53 mm, Serie nr. 5162483, Boett nr. 308040, savonett, doublé, skadad urtavla, glas saknas, defekt, motiv, monogram, ca 1893.

IWC, fickur, 50 mm, Boett nr. 468694, savonett, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1910.

2 900 kr

Utrop: 2 900 kr

Klockor Chopard

L.U.C, fickur, 54 mm, Boett nr. 24471, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, ca 1910.

2 600 kr

Utrop: 2 200 kr

OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 7485858, Boett nr. 7594080, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1931.

2 200 kr

Utrop: 2 000 kr

OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 3973205, Boett nr. 5582815, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, gravyr, monogram, ca 1909.

3 300 kr

Utrop: 2 500 kr

FICKUR, 54 mm, Boett nr. 8142, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, bucklor, gravyr, monogram, ca 1921.

Utrop: 2 800 kr

VIKING, fickur, 51 mm, Cal 527, Boett nr. 1559209, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1931.

Utrop: 2 800 kr

LONGINES, fickur, 51 mm, Cal 19.74 N, Serie nr. 4817440, Boett nr. 4817440, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock saknas, defekt, monogram, ca 1928.

2 400 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 6931643, Boett nr. 7584697, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.

4 200 kr

Utrop: 3 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. E664593, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H18-P3/455 B, ca 1991.

Utrop: 17 000 kr