Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2008
VIKING, fickur, 50 mm, Cal 526, Boett nr. 1554990, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, monogram, ca 1930.
MONARK, fickur, 50 mm, Boett nr. 110241, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Genève, fickur, 49 mm, Boett nr. 58118, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ej signerat urverk, ca 1930.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 50 mm, Serie nr. 308426, Boett nr. 303598, 14K guld, ankargång, ca 1920.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Watch Co. Lancaster, USA, fickur, 59 mm, Motor Barrel, Cal 940 (double roller), Serie nr. 1444571, Boett nr. 5706411, silver, skadad urtavla, bucklor, motiv (tåg), ca 1918.
OMEGA, jaktur, 51 mm, Boett nr. 4625216, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ej signerat urverk, monogram, ca 1914.
FICKUR, 53 mm, Boett nr. 76020, savonett, silver, ankargång, niello, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 54 mm, Boett nr. 34243, savonett, silver, ankargång, niello, skadad urtavla, går ej, bucklor, ca 1890.
ILLINOIS WATCH Co. "Imperial Watch Co, Chicago", fickur, 54 mm, Serie nr. 1103016, Boett nr. 27295, savonett, doublé, skadad urtavla, boett tillverkad av Elgin, defekt, motiv, ca 1910.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co, U.S.A, fickur, 52 mm, Serie nr. 6551324, Boett nr. 4521606, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1896.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co, U.S.A, "G.M. Wheeler", fickur, 53 mm, Serie nr. 5162483, Boett nr. 308040, savonett, doublé, skadad urtavla, glas saknas, defekt, motiv, monogram, ca 1893.
Visa varaKlockor IWC
IWC, fickur, 50 mm, Boett nr. 468694, savonett, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1910.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 54 mm, Boett nr. 24471, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, ca 1910.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 7485858, Boett nr. 7594080, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1931.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 3973205, Boett nr. 5582815, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, gravyr, monogram, ca 1909.
FICKUR, 54 mm, Boett nr. 8142, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, bucklor, gravyr, monogram, ca 1921.
VIKING, fickur, 51 mm, Cal 527, Boett nr. 1559209, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1931.
LONGINES, fickur, 51 mm, Cal 19.74 N, Serie nr. 4817440, Boett nr. 4817440, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock saknas, defekt, monogram, ca 1928.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 6931643, Boett nr. 7584697, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.