121 - 140 av 236
1...678...12 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 3 januari 1998

Klubbad för

LOCKPOKAL, silver, BH EDLUND, Stockholm 1949, H= 19.5 cm.

Utrop: 1 000 kr

Smycken Övr diamringar

RING, 18K vitguld med fyra briljanter, totalt ca 0.67 ct W/VS, stl 18 1/4 mm.

Utrop: 6 200 kr

PRESENTERFAT, silver, GAB, Stockholm 1949, vikt 520 g. D= 34.5 cm.

Utrop: 2 700 kr

PRESENTERFAT, silver handgjort av M WEILAND, Malmö 1932, D= 29 cm, vikt 410.5 g.

Utrop: 2 500 kr

3 ALLIANSRINGAR, 18K guld med respektive safirer, rubiner samt smaragder.

Utrop: 6 500 kr

ÖLSTOP MED LOCK O KULKNOPP, silver, inv förgylld, B HERTZ, Stockholm 1900, H=21 cm, D=7.3 cm.

Utrop: 2 200 kr

SÅSSKED, silver med träskaft CO HOLM, Norrköping, 1875, L= 22cm.

Utrop: 800 kr

LJUSSTAKAR, rokokomodell, silver, CG HALLBERG, Stockholm 1959, H=17 cm.

Utrop: 2 800 kr

SOCKERSKRIN, silver, empire, London, 1901, H=10 cm L=11.5 cm.

Utrop: 2 000 kr

TEBURK , silver,rokoko, locket med häst, Holland tidigt 1900-tal. H=10.5 cm, L= 10 cm.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

2 SKÅLAR, silver, MAPPIN & WEBB Sheffield 1921 and CG HALLBERG, Stockholm 1916.

Utrop: 700 kr

MUGG MED FÄLLBAR HÄNKEL, silver, O SJÖGREN, Göteborg 1915, H= 9 cm.

650 kr

Utrop: 600 kr

PRINSESSLIPAD DIAMANT, 1.09 ct TW(G)/VS 1. oinfattad.

Utrop: 30 000 kr

BRILJANT, oinfattad, 1.00 ct W/VS 2.

Utrop: 32 500 kr

CAMÉHÄNGE, 18K guld.

675 kr

Utrop: 650 kr

NÅL, 18K guld med ametist, svenska stämplar, 1890.

325 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, monogram, vikt 4.3 g. stl 18 3/4 mm.

350 kr

Utrop: 350 kr

BÄGARE SAMT BURK, silver, monogram.

425 kr

Utrop: 450 kr

Bild saknas

ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca. 0.46 ct. ca. CR/P2, stl 17 mm, vikt 2.0 g

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odl pärlor

600 kr

Utrop: 700 kr