Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2008
RING, 14K guld, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TCa(K-L)/P, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,87 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K rodierat guld, 9 briljanter ca 0,90 ctv, ca Cape(M-N)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,00 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS, nagg och skador, 7 diamanter, en saknas, ca 0,13 ctv, ca TCr(I)/SI, stl 17+ mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K guld, fantasi, bredd 2,3 cm, längd 20,6 cm, vikt 72,9 g, Stockholm 1965.
RING, 18K guld/vitguld, 7 odlade pärlor och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, blå safir 1,20 ct,18 briljanter 0,68ctv ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 7,5 g, ringstopp i skena.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner 1,32 ctv, 24 briljanter, 0,59ctv, TW(G)/VS, vikt 7,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,38 ctv, ca River/VVS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, Kristinehamn 1992.
KEDJA/HÄNGE, 14/18K guld, briljant 0,20 ct ca W/SI2 11 briljanter ca 0,55 ctv ca TW/VS-SI, vikt 12 g totalt.