Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2008
PÄRLCOLLIER, 6-radigt, sötvattenspärlor, lås 18K guld, safirer, rubiner och diamanter, längd 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, en sten med nagg, LANTZ.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 7,3 cm, diameter 6,4 cm, vikt 31,7 g, Göteborg 1775.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljanter 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, längd 17,5 cm, vikt 15,8 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 12 diamanter ca 1,20ctv ca TW(G)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 6,5 g.
MATSILVER, 24 delar, silver, 4 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 8 moccaskedar, modell SYMFONI, 2 etuier.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 7,8 mm, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/SI, stl 20 mm, vikt 7,9 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, 1912, vikt 1018 g.