Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2008
ARMBAND, 18K vitguld, 336 briljanter ca 2,15 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 14,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 54 briljanter ca 1,72 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 44,5 cm, vikt 17,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljanter och 24 baguetter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/SI-P, stift/clips, vikt 6,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld med 51 st briljanter, ca 6,30 ctv, ca TW(G)/VVS-SI, vikt 14 g, längd 18 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,71 ct, ca TW(G)/SI 2, vikt 2,1 g, stl 17,5 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,18 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI 2, vikt 4,6 g, stl 16,25 mm
BRILJANTCOLLIER 18K guld, 69 briljanter ca 4,00ctv ca TW(G)/VVS-VS, vikt 20 g, längd 18,3 cm.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd ca 3 ct, ytsprickor, briljanter ca 0,50 ct totalt, W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct, ca TW(G)/P, 4,6 g, stl 16,75 mm, stjärnringen, Bellatrix, STRÖMDAHLS.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 192 briljanter ca 2,60 ctv ca TCr(I)/VS, total vikt 43,7 g.
MATSILVER, 77 delar; 8 bordsknivar, 8 bordsgafflar, 8 bordskedar, 1 matgafflel, 1 matsked, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 9 bakelsegafflar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, 2 smågafflar(ca 120 mm), modell DISA.
MATSILVER, 8 bordsskedar, total vikt ca 270 g, monogram "FH", Finland 1950-tal, etui.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, inv. förgylld, H 9 cm L 11,7 cm, monogram, finska kontrollstämplar.
SKÅL, silver, hänklar, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, längd 13,8 cm, finska kontrollstämplar.