Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2008
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 3,6 g, stl 19,5 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 5,6 g, svaga fattningar.
RING, 14K vitguld/guld/gammalslipad diamant ca 0,58 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
MATSILVER, 44 delar; 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 förrättsknivar 12 förrättsgafflar, 8 smörknivar, knivblad rostfritt stål, Sverige ca 1940-tal, 4 besticklindor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 6,7 mm, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, skruvmekanism, etui.
BROSCH, 18K vitguld, 18 rubiner ca 0,72 ctv, 6 odlade pärlor 4,7 mm, vikt 4,5 g, etui.
HÄNGE, silver/delvis förgylld, rosenslipade diamanter, en glassten, 3 skadade diamanter.