Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2008
SMYCKEN, silver: brosch med ametist, hänge med strass, 2 par örhängen, ett par med strass, hänge/kedja med vit sten..
PÄRLCOLLIER, doserad, 3,4 - 7,5 mm odlade pärlor, längd 51 cm, silverlås med pärla.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
LOCKPOKAL, silver, höjd 23 cm, foten fylld, förgylld invändigt, gravyr, vikt 268 g. CG HALLBERG 1888.
SYSKONRING, 18K guld/vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW(F), skador på rondisterna, stl 16 mm, vikt 3,8 g, tillv 1943, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 12 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,6 g.
3-STENSRING, 18K guld, 2 briljanter och 1 mediumslipad diamant (mitten) ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS nagg på rondisterna, stl 15,5+ mm, vikt 2,1 g.