Avslutad | Moderna – Lördag 13 september 2008
RING, ÖRHÄNGEN, 18K guld, 3 peridoter, 8 smaragder, 12 diamanter ca 0,06 ctv, stift, stl 17,75 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter, 12 briljanter, ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, vikt 4 g, stl 17 mm, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad south seapärla ca 10 mm, off round, briljant ca 0,04 ct, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 1,40 ct, ca Cape(L)/P 2, 4 mindre diamanter, vikt 4,3 g, stl 17,5 mm.
TRESTENSRING, 18K vitguld med 3 briljanter ca 0,40 ct tot, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm.
ARMBAND, sterling silver, längd 22 cm, vikt 79,5 g. Design K-E PALMBERG, ALTON 1975.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hjärtformade, stift, en snurrebuss saknas. Signerade REY URBAN.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, 6,3 mm färgad svart, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW(G)/VS.
COLLIER, 2 ARMBAND, 18K guld, ett lås i förgyllt silver, turkoser, längd 50 cm resp 20 cm ,21 cm.