Avslutad | Moderna – Lördag 13 september 2008
ENSTENSRING, 18K vitguld / guld, briljant ca 0,15 ct ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g.
ARMBAND samt ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, emalj, 18,8 cm, clips, DAVID ANDERSEN, Norge.
RING, 14K guld / vitguld, 6 briljanter, varav en sten skadad ca 0,16 ctv ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, smaragd (nagg / naturaler), safir, 10 briljanter ca 0,14 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljanter ca 1,24 ctv, ca RIVER-W(E-H)/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, 134 briljanter ca 1,36 ctv, ca TW-TCr(G-I),några stenar very light pink/VS-SI, 2 stenar skadade, stift, vikt 7,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljanter ca 1,29 ctv, ca RIVER-W(E-H)/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,95 ctv, ca TCr(I)/SI1, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 71 briljanter ca 4,03 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hjärta, 54 briljanter ca 0,98 ctv, ca TW(G)/VS, längd 50 cm, vikt 8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 177 briljanter ca 2,88 ctv, ca TW(G-H)/VS, vikt 12,3 g, 6,2 x 3,5 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, gulbrun briljant ca 1,21 ct, ca P2, 19 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 41 cm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 132 briljanter ca 1,32 ctv ca CA(M)/VS, längd 44,5 cm, vikt 11,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,15 ct, ca J(CR)/SI1, vikt 8,7 g, gravyr, Stockholm 1972.