Avslutad | Moderna – Lördag 16 augusti 2008
Accessoarer Pennor
PENNOR, CROSS, 3 st, sterling silver/metall, varav 1 blyertspenna, 1 bläckpenna och 1 kulspetspenna, etui.
Smycken Herring
RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 1,00 ct ca G(TW)/SI, 9 briljanter ca 0,20 ctv, stl 18 1/2 mm, vikt 29,1 g, Helsingborg, etui.
HÄNGE, 18K vitguld, kuddformad briljant ca 2,17 ct, intensivt gul med orange ton (behandlad) / ca VS1.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, safir, 18 briljanter ca 0,18 ct ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 9,1 g, stl 17,25 mm, Stockholm 2005.
COLLIER, ARMBAND, BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, silver, längd 50 cm samt 18 cm, skruvmekanism, Aage Weimar Danmark 1940-tal.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,20 ctv, stift, GEORG JENSEN "Magic", stud earrings, art nr 3519625, etui.
SMYCKESET, 3 delar i silver med råkristaller av ametist; armband (gravyr), ring (stl 15,5 mm) och hänge/kedja (armbandet och ringen svenska, hänge/kedja dansk).
ARMBAND, RING, ÖRHÄNGEN, silver, markasiter, 2 CZ i örhängena (clips), ring stl 15,5 mm, armbandets längd 18 cm.
3 SMYCKEN i silver med vita stenar; ring (stl 17,5 mm), collier (Alton, L=36 cm) örhängen (clips, sterling).
SMYCKESET, 3 delar, sterling silver collier, örhängen och armring, längd 38 cm, clips, armbandet öppet, stämplade ASQ, 1996 och 2004.
7 SMYCKEN i silver, filigran, 2 hängen m kedjor, 2 par örhängen (skruvmekanism respektive clips), ring (stl 17 mm) med vita stenar, armring + armband (L=18 cm).
SILVERSMYCKEN, 3 st; collier, armband och örhängen (clips), längd 41 cm och 18,3 cm respektive.