Avslutad | Klockor – Lördag 6 september 2008
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 50 mm, Serie nr. 731896, Boett nr. 7044140, doublé, skadad urtavla, skadad boett, motiv, ca 1909.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54 mm, Serie nr. 3706259, Boett nr. 126352, doublé, skadad urtavla, bucklor, ca 1888.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 157993, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1900.
TEUTONIA, fickur, 53 mm, savonett, Serie nr. 45792, Boett nr. 45792, 14K guld, ankargång, bucklor, gravyr, monogram, ca 1910.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 113631, 14K guld, ankargång, bucklor, gravyr, monogram, ca 1915.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 115057, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
FICKUR, 53 mm, savonett, Serie nr. 182789, Boett nr. 507013, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
PRIMO, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 1520718, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, går ej, bucklor, gravyr, monogram, ca 1930.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Genève, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 58061, 14K guld, ankargång, monogram, ca 1930.
J. CALAME ROBERT, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 140197, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1925.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Genève, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 57192, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1930.
VIKING, fickur, 51 mm, savonett, Cal 535, Boett nr. 2676, 14K guld (från Boliden), ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1937.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Cal 40,6 S T2 17P, Serie nr. 7428581, Boett nr. 7592369, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1932.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19 SB, Serie nr. 6756479, Boett nr. 7557085, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1928.
ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2004059, Boett nr. 175115, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla (skadad), innerlock saknas, bucklor, ca 1920.
LONGINES, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 3990315, Boett nr. 3990115, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1924.
ILLINOIS, fickur, 55 mm, Serie nr. 1656103, Boett nr. 531722, savonett, gulmetall, skadad urtavla, motiv, ca 1904.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 50 mm, Cal 993, Serie nr. 1214044, Boett nr. 372138, 14K guld, skadad urtavla, monogram, ca 1911.