481 - 491 av 491
1...232425 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 augusti 2008

Klubbad för

COLLIER, ARMBAND, 18K guld, delvis matterat, vikt 39,7 g, längd 43 resp 18,5 cm.

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE, 18K guld, trefärgat guld, vikt 5,6 g.

Utrop: 950 kr

RING, 18K guld, trefärgat, 13 briljanter ca 0,18 ctv, vikt 6,9 g, stl 16,75 mm.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

MATSILVER, pläterat, 18 delar, 9 bordsgafflar 6 bordsskedar, 3 teskedar, CHRISTOFLE, Frankrike, proveniens Viktor Rydberg, monogram, total vikt 732,6 g.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,33 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 3 400 kr

BROSCH, 18K guld, lapis lazuli, orientaliska pärlor, vikt 18,2 g.

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, ca 15K guld (ett tjockt gult lager täcker en rödare bas), 3 rosenslipade diamanter, 3 orientaliska pärlor, vikt 8,5 g, spår av tenn på basksidan.Antik.

Utrop: 2 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, briljant ca 0,23 ct ca LBr/SI2, blomma, skada på blomblad, vikt 1,9 g

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,71 ct, TW(G)/SI 1, 6,2 g, stl 17 mm, HRD minireport.

Utrop: 17 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS1-VS2, stift. En diamant med HRD minireport.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 South Sea pärlor ca 11,50 mm, vikt 6 g, stift.

5 000 kr

Utrop: 5 400 kr